Procesja Królowej Światła - Św. Łucja
13 grudnia to najkrótszy dzień w roku. Cała Skandynawia, jak długa i szeroka, oddaje cześć Św. Łucji, Królowej Światła. Zwyczaj obchodzenia Dnia Świętej Łucji sięga początków chrześcijaństwa w Skandynawii. Wtedy to król Kanut ogłosił, iż Święta Bożego Narodzenia będą trwały od 13 grudnia (dnia Świętej Łucji) do 13 stycznia (zwanego dniem Świętego Kanuta).
Najkrótszy dzień w roku – Dzień świętej Łucji
Na długo nim zaczęto obchodzić Dzień Św. Łucji, noc z 12 na 13 grudnia uznawana była za najdłuższą i najciemniejszą w roku.
Według podań ludowych była to noc niebezpieczna – zwierzęta przemawiały ludzkim głosem, działały też ponad naturalne moce. Dla bezpieczeństwa ludzie w ogóle nie kładli się spać.
Przybywająca „ze światłem we włosach” Łucja rozjaśniła tą przerażającą ciemność. Najciemniejsza noc w roku nie była już taka straszna. Zwyczaj obchodzenia Dnia Św. Łucji pojawił się najpierw w zachodniej Szwecji, ale szybko stał się popularną i ukochaną przez wszystkich Szwedów tradycją.
Obchody święta rozpoczynają się wczesnym rankiem
Jak wygląda Dzień świętej Łucji? Orszak Św. Łucji odwiedza miejsca pracy i szkoły. Co roku organizowane są także wybory najpiękniejszej Łucji, która przewodzi orszakowi w sztokholmskim Skansenie. To najstarsze na świecie muzeum pod gołym niebem.
Tak naprawdę nie wiadomo, dlaczego Łucja, święta żyjąca w IV wieku na Sycylii stała się tak popularna w Szwecji.
Dla pierwszych skandynawskich chrześcijan była ona świętą zwiastującą nadejście słonecznych dni. Również przez swe imię oznaczające Światło (łacińskie lux).
Pochód prowadzony przez piękną dziewczynę, odzianą w białą szatę, z głową ozdobioną czterema płonącymi świecami, zwiastuje nadejście czasu radosnego, świątecznego oczekiwania. Wedle średniowiecznego podania Św. Łucja służyła chrześcijanom ukrywającym się w katakumbach, dostarczając im posiłków. Drogę w ciemnościach oświetlała sobie wiankiem z wplecionymi weń świecami. Współczesna Święta Łucja nawiązuje swoim wyglądem do swej protoplastki.
13 grudnia, w najkrótszy dzień w roku, pojawia się na ulicach Skanii, w Malmö, Lund, Ystad i wielu innych miastach Szwecji Królowa Światła odziana w białą szatę z głową ozdobioną czterema płonącymi świecami, zwiastująca nadejście czasu radosnego, świątecznego oczekiwania.
Towarzyszą jej druhny, również wyłonione w konkursie. Dziewczęta kroczą ze złożonymi, jak do adoracji dłońmi, niektóre niosą zapalone świece, śpiewając tradycyjną piosenkę o Św. Łucji. Na placach, w kościołach można posłuchać chórów, rozgrzać się winem, pobawić przy granej na żywo muzyce.
W Malmö przygotowania do świąt trwają przez cały grudzień
13 grudnia – gdy wypada najkrótszy dzień w roku – koronowana jest Św. Łucja, która następnie prowadzi przepiękną procesję. Przez ulice miasta idą ze śpiewem na ustach ubrani na biało ludzie. W adwentowe weekendy odbywa się wiele małych jarmarków bożonarodzeniowych, na których kupić można tradycyjnie produkowaną żywność, wyroby rzemieślnicze i słodycze. Można także posłuchać muzyki i potańczyć.
Warto odwiedzić zarówno jarmark bożonarodzeniowy na zamku Malmöhus jak i w Katrinetorp – malowniczej posiadłości ziemskiej z XIX wieku na obrzeżach Malmö.
Jak wybrać się do Szwecji?
Jeśli interesują Cię początki chrześcijaństwa w Skandynawii albo po prostu chcesz celebrować najkrótszy dzień w roku (Dzień Świętej Łucji), sprawdź promy do Szwecji TT-Line. Z Polski płynie prom do portu w Trelleborgu (zobacz: prom Świnoujście-Trelleborg). Inne trasy to np. Rostock-Trelleborg. Dowiedz się więcej o rejsach TT-Line i zarezerwuj bilet online!